Informācija vecākiem – Emociju kontroles un izpausmes iespējas
Atrodoties lielu notikumu priekšā, kurus nevaram ietekmēt, dusmas, bezspēcība ir normāla reakcija. Šobrīd vienīgais kā mēs varam palīdzēt sev un citiem ir distancēties un būt mājās kopā ar ģimeni. Katram no mums ir savas emocijas un reakcija uz notiekošo pasaulē – kāds klusībā ļoti pārdzīvo, kāds ir stresa pārņemts, bet kāds varbūt ir noguris un nomākts. Kad katram no ģimenes locekļiem ir savas emocijas, tās kādā brīdī mijiedarbojas un var radīt konfliktsituācijas ģimenē. Katra konflikta pamatā ir dusmas vai aizvainojums, lai tik tālu nenonāktu, aicinu ģimenes locekļus atklāti izrunāties brīžos kad esiet nomākti vai neapmierināti, nekrāt aizvainojumu sevī. Pēdējā laikā bieži dzirdams, ka bērniem parādās uzvedības problēmas ikdienā esot mājās kopā ar brāļiem un māsām, mēģinot pielāgoties ritmam un dienas režīmam, kad visa diena jāpavada mājās. Ir dažādas metodes kā nosaukt un apzināties savas emocijas, bērniem ir īpaši svarīgi palīdzēt tikt galā ar to, ko viņi jūt.
Dažas idejas kā strādāt ar emocijām mājās kopā ar bērnu:
- Uz lielas lapas (ja mājās ir tapetes rullis, tad to var darīt uz tapetes) vecāki kopā ar saviem bērniem var uzzīmēt visu, kas viņiem nepatīk, kas sagādā skumjas vai dusmas. To visu uzzīmē, pārrunā un izdomā iespējamos risinājumus kā to atrisināt.
- Negatīvu emociju izlādei noder fiziskās aktivitātes, kustības. Lai bērniem tas nebūtu jādara piespiedu kārtā, to var pārvērst par spēli. Piemēram, brīžos kad bērns kļūst dusmīgs, nevalda pār savām emocijām, tad var iedot viņam metamo kauliņu, uz kura ir dažādas aktivitātes – kuru aktivitāti uzmet to izpilda. Kauliņu mētā tik ilgi, kamēr negatīvās emocijas pierimušas.
- Papīra plēšana un burzīšana – kad bērns ir dusmīgs viņam var iedot nevajadzīgos žurnālus/avīzes, kuras bērns var burzīt un plēst. Tādā veidā notiks negatīvo emociju izlāde.
- Balta lapa+zīmulis – bērns svītro lapu, kamēr nomierinās.
- Reizēm pietiek ar tik vienkāršām metodēm kā padzerties ūdeni vai izskaitīt līdz 10 un dziļi ieelpot.
- Var iekārtot “kluso/atpūtas krēsliņu” – brīžos kad bērns zaudē kontroli pār savām emocijām, bērnu var aicināt apsēsties, kamēr nomierinās (pirms tam šim jābūt izrunātam un bērnam ir jāsaprot, ka tas nav sods, bet veids kā nomierināties). Atceramies, ka nedrīkst likt bērnam atpūsties uz krēsliņa ilgāk par skaitli cik viņam gadi (piemēram, ja bērnam ir 3 gadi, tad uz krēsliņa sēž 3 min).
- Izveidot dusmu/ niķu kasti – paņemiet vecu kurpju kasti, kopā ar bērnu izrotājiet, aplīmējiet, nokrāsojiet. Izrunājiet, ka brīžos, kad esam dusmīgi, bēdīgi utt., tad varam negatīvo uzzīmēt vai uzrakstīt uz lapiņas un iemest kastē.
Bingo – veselīgākai darba dienai no mājām
Aktīvās pauzes metamais kauliņš
Novēlu saticību un vienotību katrā ģimenē! Ar mīlestību un cieņu vienam pret otru mēs kopā pārvarēsim šo grūto periodu!
Ar sirsnīgiem sveicieniem, sociālais pedagogs Anda